Отчитат все повече опити за фалшифициране на пенсионни документи
Повишаването на изискванията за осигурителен стаж и възраст за пенсиониране, водят до проблеми
Любомира Язаджиева, директор Дирекция “Пенсии” в НОИ, споделя, че повишаването на изискванията за осигурителен стаж и възраст за пенсиониране, водят до проблеми.
“Лицата търсят начин да си набавят недостигащия им стаж. Наблюдават се различни схеми – от самосиндикални опити някой да си изработи документ или да се преправи такъв от 5 на 15 години стаж. Има и цели манифактури – хора, които съставят неистински документи. Преди измамите бяха насочени към правилото за най-добрите три години за пенсия, но след навлизането на електронните регистри документите вече трудно се фалшифицират”, обясни тя.
По думите ѝ когато лице опита да преправи документ, издаден от името на осигурителя, се квалифицира като фалшифициране, което се предава към прокуратурата за разкриване на документно престъпление.
От 2019 до 2021 г. разходите за временна неработоспособност поради общо заболяване са се увеличили с близо 35 процента. Вследствие от пандемията броят на изплатените от държавното обществено осигуряване работни дни на лица заради гледане на болен и карантина е нараснал повече от 4 пъти.
Според Георги Терзийски, началник отдел “Връзки с обществеността” в НОИ, има ескалация на опитите за злоупотреби като бройка.
“Има основания за хипотеза за скрити злоупотреби. Купуването на трудов стаж е рекламентирано, струва около 140 лева на месец. До 5 години стаж може да се закупи. При паричните обезщетения за безработица има система за автоматизиран контрол с 2000 компонента. Въпреки това има случаи на преправени данни за стаж, които при проверка, биват разкрити. Има случай, при който стажът е бил 5 месеца, но е преправен на 2 години и 5 месеца”, посочи той пред NOVA NEWS.