Нелушка Миновска ръководи 10 години общинската организация на пенсионерите в Полски Тръмбеш
13 клуба с близо 800 членове участват дейно в сдружението
ОТ 10 ГОДИНИ НЕЛУШКА МИНОВСКА Е ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПЕНСИОНЕРИТЕ В ОБЩИНА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ.

В нея активно членуват 14 пенсионерски клуба с около 780 души, но действащите клубове са 13. Преди пандемията през 2018-2019г. членовете са били 1200-1300. Едва през миналата година структурите са възобновили дейността си и колективният живот се е съживил, заработили са самодейните колективи и културно-масовата дейност, отчита Нелушка Миновска.
ОТ 2018 Г. И ОРГАНИЗАЦИЯТА В ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ Е КЪМ НОВ СЪЮЗ НА ПЕНСИОНЕРИТЕ С ЦЕНТЪР В. ТЪРНОВО И ПРЕДСЕДАТЕЛ Радка Маркова.
Преди това общинската организация е била към Съюз на пенсионерите 2004 г., обяснява Нелушка Миновска. На национален форум преди 6 години обаче стават промени и се създава нова структура в страната с председател Петър Петров. В новия съюз членуват няколко големи области в страната, сред които и Велико Търново. Нелушка Миновска е в ръководството и на областната структура, а освен председател на общинската, е и председател на настоятелството на народно читалище „Отец Паисий 1905” в Полски Тръмбеш.
ВСИЧКИ ПОДОБНИ СДРУЖЕНИЯ СЕ ИЗДЪРЖАТ ОТ ЧЛЕНСКИ ВНОС,
а решенията какъв да бъде той се вземат на събрания по клубове и на общински нива. В Полски Тръмбеш сумата е 3 лева, но вече е взето решение на общинска конференция от 2024 г. парите да станат по 5 лева.
Най-дългогодишният пенсионерски клуб е този в Полски Тръмбеш с председател Кина Младенова. Догодина „Ехо от младостта” ще празнува 55 г. от създаването си. За съжаление дейност няма във Вързулица, а клубът в Стефан Стамболово води самостоятелна дейност и не внася членски внос. В останалите села всички клубове имат богата дейност и множество изяви на различни фолклорни събития в цялата страна, а обикновено се работи заедно с читалищата и кметствата. Община Полски Тръмбеш пък е сред малкото в страната, която предлага собствена сграда на пенсионерския клуб в града, където се намират и Центровете за обществена подкрепа. Всички клубове в селата са основно ремонтирани и имат отлични битови условия.

Почти във всички села на общината има битови празници, инициирани от местните пенсионерски клубове. Вече 10 г. например в Павел се провежда „Павел фест” – събор на чушките, доматите и традиционните храни. В Куцина се прави празник на тиквата, в Страхилово празник на царевицата, в Иванча – на ореха и тиквата. В Обединение има празник на плетения терлик, козунака и шарените яйца. За всеки празник от народния календар клубовете по селата оживяват с различни тържества, а освен това навсякъде хората празнуват рождени дни, ходят на екскурзии, събират се и без повод и така се поддържа живата духа на българина, който се предава на младите.
През м. г. се взема решение да се обединят читалищните самодейни празници в общински празник „Песен синор няма”.
На 6 септември 2022 г. е проведен първият по рода си под надслов „Да съхраним традициите”. Най- престижният самодеен празник от години е националният събор надпяване „Авлига пее” в Обединение, на който участват всички местни клубове и винаги печелят награди.
Последната изява на организацията бе областният пенсионерски песенен празник „Сребро в косите –младост в душите”, който се проведе за 26-и път в Полски Тръмбеш след няколко години прекъсване заради пандемията, но събра 42 клуба от региона, които показаха своя талант.
Естествено само с членски внос изяви не могат да се реализират. За м. г. община Полски Тръмбеш е отпуснала 141 685 лева за клубовете на пенсионера, инвалида и фронтовака. В тази сума влизат заплати, осигуровки, вода, горива, материали и плащания на ремонти, командировки и други. С тази помощ трудната и неблагодарна обществена работа става по-лека.
КОЯ Е НЕЛУШКА МИНОВСКА?

Тя винаги е цветна, облечена в синьо, лилаво, розово и циклама. Винаги е накичена, с прическа, маникюр и гердан, и обеци. Не понася бежово и сиво, черно носи, но да е гарнирано с нещо свежо. Сама си шие дрехи или ги преправя. Тя е от възрастните дами, които трудно можеш да наречеш баба. Обича да е забележима и винаги е била такава. 41 години работи на общинското поприще в Полски Тръмбеш. През 2010 г. се пенсионира на 62 г. и си тръгва по собствено желание. Три години поема общинската структура на пенсионерите и е председател на най-голямото читалище.
„ …Цял живот съм се занимавала с обществена работа и не можех да си представя, че след като се пенсионирам, няма да правя нещо. От дома до центъра имам 6 минути път, но какво да правя по центъра?! Реших да се пенсионирам всъщност по семейни причини – съпругът ми беше болен и очаквахме внуче. Вече бях председател на читалището, но не съм имала намерение да оставам досега. Почнаха обаче да ме срещат хора, които започнаха да ми подхвърлят да оглавя пенсионерската организация. И така през 2013 г. се хванах и с тази обществена работа. Тъжно ми е сега, че младите пенсионери не се хващат на хорото, няма приемственост! Тук има и социална дейност, и много трудно се събират хората, но мисля, че се справяме с общи усилия“, разказва Нелушка Миновска.
МАКАР И ДА НЕ Е ИГРАЛА НАРОДНИ ТАНЦИ,
не се сдържа да не стане на „Бяла роза”. В родния си град Силистра пък е свирила 11 години на цигулка и е била ръководител на клуб по художествено слово, 4 години е била в музикална школа. Баща й бил преподавател по цигулка и основател на младежки симфоничен оркестър в Силистра. Така че е закърмена с обществените изяви. Но догодина изтича поредният й мандат като председател на читалищното настоятелство и много би се радвала, ако се намери някой разтропан, който да поеме щафетата. Пък тя ще дава още от себе си!
Нели СУКОВА