60 Плюс БорбаБГЗдраве след 60

На десет крачки по-далеч от старостта с Ани (5. Храна за здраве, но и за радост)

67-годишната Анелия Харизанова – пенсионерка, бивша детска учителка, енергична и красива жена с поглед към света светъл и лъчезарен като самата нея (статията можете да си припомните тук), в поредица от десет статии споделя с читателите на “Борба 60+” своите малки тайни за здраве и красота след 60.

Здравейте, приятели

С напредване на възрастта хранителният режим, който сме свикнали да спазваме, трябва доста да се промени. Всички знаем, че здравословното и добре балансирано хранене е от изключителна важност за поддържане качеството на живот. Но храната трябва да отговаря и на нашите вкусове и потребности, за да продължи да ни доставя радост, както е било в по-младите ни години. Не всичко, за което знаем, че е полезно, трябва да е част от хранителния ни режим.

Имайки предвид, че с възрастта функциите на храносмилателната система се забавят, аз правя 4 хранения на ден, като избягвам големи интервали между храненията и преяждане. Трябва да призная, че макар да съм чела много за здравословното гладуване, този режим не е моят. За мен редовното и умерено хранене е правило номер едно.

Спазвам и правилото за ранната вечеря, като приключвам с нея до 18,30 ч.

Закусвам след около 12-14 часа и така давам възможност за по-пълноценно усвояване и обработване на храната.

Какво да закусваме – стотици становища има по този въпрос, повечето – противоречащи си едно на друго. Ето моя избор.

Най-често закусвам с овесени ядки в кисело мляко. Накисвам ги от вечерта и към тях добавям малко смляно ленено семе, чиа, бамбукови фибри. Млякото, което използвам, си квася сама. Понякога закуската ми е препечена филия хляб със зехтин. И след това – най-приятната част от сутринта – кафето. Пия го чисто, леко охладено и задължително с чаша вода. Има дни, в които към кафето добавям 1 ч. л. кокосово масло – получава се така нареченото „бронирано кафе”. То създава чувство за ситост, дава енергия и с него дори мога да пропусна закуската. Към 10 ч. хапвам няколко пресни или сушени плода (зависи от сезона).

За обедното и вечерното си меню се съобразявам с някои основни препоръки за храненето след 60 годишна възраст.

Включвам храни, богати на протеини и белтъчини: яйца (но не повече от 2-3 седмично), риба, млечни продукти, бадеми (предварително ги накисвам във вода за няколко часа), тиквени семки (сутрин на гладно), царевица, орехи и др. Месото присъства на трапезата ми до два пъти седмично – пилешко, заешко, пуешко, бульон от свински джолан, като ограничавам консумацията на червени меса, а напълно съм изключила колбасите и полуфабрикатите.

Ограничила съм консумацията на въглехидрати, като избягвам захарни изделия, вафли, торти, бисквити, газирани напитки. Но мисля, че малко натурален шоколад би доставил удоволствие на доста от нас и затова не се лишавам от тази радост. Освен това има достатъчно храни, които съдържат полезни и здравословни въглехидрати и могат спокойно да се включат в менюто ни. Това са овес, кафяв ориз, елда, нахут, леща, банани, ябълки, сладки картофи, горски плодове.

Опитвам се и да поддържам добри нива на витамин D и калций, защото те имат решаваща роля за здравината на костите, зъбите, сърцето и нервната система. Можем да си ги набавяме от сирене, броколи, листни зеленчуци, чиа, сусам, магданоз, извара, спанак, гъби, сардини, сьомга и др.

Храните с по-високо съдържание на фибри също са мой приоритет. Те намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, подпомагат храносмилането, отделителната система и цялостния обмен на веществата в организма, засищат и помагат за контрол на теглото. Това са: плодове, зеленчуци, овесени ядки, ленено семе, нахут, боб, грах, леща, пълнозърнест хляб и др.

В моето ежедневно меню използвам зехтин, но следя да не е повече от 4-5 супени лъжици. Предпочитаната за мен термична обработка на храната е варене, задушаване и печене.

Отдавна спрях да ползвам микровълнова фурна.

Избягвам да пържа и панирам храната си, както и да използвам силни подправки и голямо количество сол.

Не пропускам да следя и за добрата хидратация, защото тя има важна роля за основни и жизненоважни функции, спомага за премахване на отпадъчните вещества и преобразуването на храната в енергия, изгражда 85% от кръвта, овлажнява ставите, мускулите и кислорода за дишане.

Приемам около 2 л течности дневно – вода, неподсладен чай или прясно изцедени плодови или зеленчукови сокове. Но и тук количеството е индивидуално и зависи от пола, теглото на човек, степента на физическо натоварване, сезона.

И накрая не мога да не напомня един от съветите на лечителя Петър Димков. Доброто настроение на трапезата, усмивките, патриархалното събиране на цялото семейство, благословията на хляба и яденето – всичко това помага храненето да изпълни предназначението си.

Скъпи приятели, нека допълним благотворното въздействие на правилното хранене с избрания от нас природосъобразен начин на живот, за да бъдем здрави, бодри и изпълнени с енергия.

Ваша Ани

Припомнете си:

Първа крачка – физическа активност

Втора крачка – грижа за мозъчните клетки

Трета крачка – даровете на природата – въздух, слънце и вода

Четвърта крачка – даровете на природата – билките

 

One thought on “На десет крачки по-далеч от старостта с Ани (5. Храна за здраве, но и за радост)

  • Светомира Балевска

    Съветите за рационално хранене потвърждават моето мнение по въпроса,но сто процента не ги изпълнявам,защото приготвям храна за семейството ! На Ани и личи здравословното хранене и и се радвам!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *